...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

ASTIMA NE İYİ GELİR?

07 Ocak 2018 Tarihinde Yayınlandı 363 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Sağlık»ASTIMA NE İYİ GELİR?

Dışarıdan aldığımız havanın akciğerlere iletimini gerçekleştiren bronşlar çeşitli nedenler dolayısıyla kasılır ve daralırlar.

Bronşların daralması ile nefes almak da güçleşir. Fakat nefes vermek daha çok güçleşir. Bu durum sonucunda ortaya çıkan nöbetlere ve bronş kasılmalarına astım ismi verilmektedir. Astım rahatsızlığında sadece bronşlar daralmaz. Bronşların etrafında bulunan zarlar da şişer. Balgam ve mukusların fazla salgılanması hava yollarının bazı bölümlerinin daralmasına neden olur. Astım hastalığı bulunan kişiler bazı maddelere karşı daha hassas bir yapıdadır.

  Astıma neden olan başlıca sebepler genetik faktörler ve kalıtsal faktörlerdir. Eğer ailede astım rahatsızlığı bulunan birisi var ise o kişinin astıma yakalanma ihtimali daha yüksektir. Genelde alerjik nedenlerle de çok sık rastlanabilir. Bazı maddelere karşı vücut tarafından gösterilen tepkiler astıma zemin hazırlamaktadır. Nem astımın tetiklenmesi sağlamaktadır ve özellikle soğuk havalarda daha çok astım atağı görülmektedir.

  Astımda görülen en önemli belirti yaşanan nefes darlıklarıdır. Hasta nefes alma sırasında zorluk çeker.  Kişilerde hırıltılı soluk alıp vermeler görülür. Özellikle gece ya da sabaha karşı ortaya çıkan ve geçmeyen kuru öksürükler görülebilir. Bu öksürüklerin nedeni ise balgam olabileceği gibi kas kasılmaları da olabilmektedir. Astım hastalarının çok sık nefes alıp verdiğini görebiliriz. Bunun sebebi ise aldıkları nefesin yetersiz geldiğini düşünmeleridir. Astım ilerlemiş ise kişilerde morarma görülebilir ve özellikle kaburgaların arasında bulunan deride içeri çökme görülebilir. Peki astıma ne iyi gelir?

  • Yapılan araştırmalar zencefilin astım rahatsızlıklarının giderilmesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu açıklamıştır. Zencefil solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlamaktadır. Üretilen bazı astım ilaçlarının içerisinde de zencefil bulunmaktadır. Zencefilin ilaçlarda kullanılmasının başlıca nedeni ise kas gevşetici özelliğidir. Bir bardak sıcak su içerisine birkaç dilim zencefil ekleyerek demlenmeye bırakabilir ve bu karışımı içebilirsiniz. Bununla birlikte çiğ olarak da yiyebilirsiniz.
  • Hardal yağı ile uygulanan masajların astım atağı sırasında solunum yollarını temizleyici etkileri bulunmaktadır. Ayrıca nefes açmayı sağlayarak nefes daralmalarının da giderilmesini sağlar. hardal yağını ısıttıktan sonra göğüs kısmına ve sırtınıza masaj yapabilirsiniz.
  • Solunum yollarında tıkanmalara neden olan balgam gibi etkenler kişinin nefes alışverişini zorlaştırmaktadır. İncir tüketimi bu balgam şikayetlerinin giderilmesi kolaylaştırmaktadır. Kuru inciri yıkayarak yiyebileceğiniz gibi su içerisinde bekleterek bu suyu da içebilirsiniz.
  • Sarımsak astım şikayetlerinin giderilmesinde akciğer tıkanıklıklarının açılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda metabolizmanın güçlenmesini sağlayarak mikrop ve virüslerle savaşmaktadır. Sarımsağı çiğ şekilde tüketebilir ya da bir fincan süt içerisine karıştırarak ılıdıktan sonra içebilirsiniz.
  • Kahvede bulunan kafein sayesinde astım ataklarının azaltılması ve geciktirilmesi mümkündür. Kahveyi sıcak olarak tüketmek solunum yollarınızın dinlenmesini sağlar. nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Günde 3 fincandan fazla tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.
  • Tıkanıklıkların giderilmesinde etkili bir diğer bitki de okaliptüs bitkisidir. Astım tedavilerinde bu bitkiye sıklıkla yer verilmektedir. Kaynatacağınız bir miktar suyu kaba koyduktan sonra içerisine 10 damla kadar okaliptüs yağı damlatınız. Daha sonra buharı koklayarak bronşlarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika