...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1995 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BALIK AVI YASAK ! AMA İSRAİL SAZANI SERBEST

01 Mayıs 2013 Tarihinde Yayınlandı 1.964 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BALIK AVI YASAK ! AMA İSRAİL SAZANI SERBEST

sazan (Small)Beypazarı İlçe geneli başta olmak üzere bölgede Mart ayı başı itibariyle av yasağı başladı.

Özellikle sazan balığının her geçen gün azalma gösterdiği bir dönemde, yavrulama yapabilmesi için,  İlçe Jandarma Komutanlığı ulaşabildikleri tüm amatör balıkçılara yönelik, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.

İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler Kirmir ve Süveri çayları ve Çayırhan Gölü’nde sıklıkla denetimlerini sürdürüyor. Yasağa uymayan balıkçıklara cezai işlem uygulamaya devam ediyor. Balıkçıların sorumluluk duygusu içerinde hareket etmesi gerektiğini söyleyen balıkçılar  “Kaçak avcılık yapılıyor, tezgâhlarda yavru balıklar satılıyor diye serzenişlerini dile getiren balıkçılarımız da şapkalarını önlerine koyup kendilerine ‘Ben bugün sektör için ne yaptım?’ diye sorduklarında alacakları yanıt ‘Hiçbir şey yapmadım’ olacaktır.

Av yasağı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile koordine içinde olduklarını belirten balıkçılar ;  “Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız. Her şeyi kurumlardan beklememek lazım. Bu nedenle, amatör balıkçılarımızın söz konu zaman, adet ve boy limitlerine uymalarını, uymayanları ise uyarmalarını bekliyoruz. Temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık dileğiyle, herkese rast gelsin diyorum.” dediler.

 İSRAİL SAZANI YAKALANMASI SERBEST

 Balık avı yasağın başlaması ile birlikte balıkçıları ‘İsrail Sazanı’nın yasak olup olmadı konusunda israil sazanikafalarında soru işaretleri var. Yetkililer yaptıkları açıklama ise balıkçıların soru işaretlerine de cevap buldu. Yetkililer ;  “Hayır, israil sazanı yasak değil ve ceza yemezsiniz. İsrail sazanı, ekolojik açıdan zararlı olan balıklar listesinde olduğundan, avı her dönemde serbesttir ve yakalamak için de boy ya da ağırlık limiti verilmemiştir. Aynı zamanda, bir tatlı sudan diğer bir tatlı suya taşınması ve herhangi bir tatlı suda canlı yem olarak kullanılması yasaktır. “ ifadelerini kullandılar.

 Beypazarılı Balıkçılar dertli

 Ancak tüm bu açıklamalara rağmen Beypazarılı balıkçılar kendilerine bu konuda bir yazı gelmediğini , İsrail Sanı tutamadıklarını ve mağduriyetlerini bildirdiler. Gıda Tarım ve Hayancılık Bakanı  Mehdi Eker ise , iç sularda İsrail Sazanı’nın neslinin tükenmesi için asgari avlanabilir boy uzunluğu ile ilgili sınırlamayı kaldırdıklarını, yıl boyu avlanmasına da izin verdiklerini söyledi. 

Murat Yüksel / BEYPAZARI HABER GAZETESİ

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz