...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2003 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bayram Beypazarı’nda Bayram Ola

09 Ağustos 2013 Tarihinde Yayınlandı 3.774 Kez Okundu
Ana Sayfa » Köşe Yazıları»Bayram Beypazarı’nda Bayram Ola

beypazari bayramDünün yorgunluğuyla sabah yataktan, içinde bayram sevincinin heyecanı da olsa, kalkmak istemezsin. Ama o nefis tereyağı kokusu ramazanda sahur yapmaya alışkın boş mideni öyle bir davet eder ki birden fişek gibi olursun. Çünkü mutfakta yılların deneyimi ile 75 yaşındaki babannen bayram sabahına özel kahvaltılık üstüne toz şeker serpmeli höşmerim yapmaktadır.

Sabah bayram namazına gitmeye hazırlanan babana, o sabaha kadar su bile vermek istemediğin tembel erkek kardeşine havlu tutarsın. Bayram sabahı herkes görev adamı olur evde. Söylenmeden herkes yapacağını bilir ve yapar. Dünden çorabına kadar hazırladığın kıyafetlerini verirsin babana, kardeşine ve namaza gönderirsin. Hemen dün daha yağ dök yala yaptığın evi tekrar temizler tozunu alırsın. Bayram şekerleri hazır, kuruyemişler hazır, baklavayı servis yapacağın tabaklar hazır, peçeteler hazır. Artık kahvaltı sofrasını hazırlayan anneme yardıma geçebiliriz. Kahvaltı sofrasında çok şükür kuş sütü eksiktir. Mutfakta işini bitirmiş, ölenlerimize Kur’an-ı Kerim okuyan babanneme yeğenlere vereceği harçlıkların yerini gösterirsin. Babamlar namazdan gelir, kahvaltıya geçmeden önce babam babannemin bayramını kutlar elini öper, sırayla annem ve bizler de. Sonra annem babamın elini öper sırayla bizler de. Annemin de elini öptükten sonrası biraz komiktir. Çünkü kardeşler arası bayramlaşma faslı sıradadır. Daha dün parfümümü sıktın diye kavga ettiğin ablanın elini öpersin ya da tembellik yapıyor diye kavgalı olduğun kardeşin senin elini öpmek durumunda kalır. Babannemin duaları eşliğinde güzel bir bayramlaşma olur. Mezarlığa arife günü gidilmiştir zaten, bayram günü de vefat eden büyüklerimiz yâd edilir.

Sonra resmen maraton başlar. Kapının zili hiç susmaz, telefon çalmaktan bitap düşer, ikramlar ikramlar, sofra kur, kaldır.”Dolmanın suyuna banıverin, baklavanın da tadına bak” ısrarları eşliğinde eniştelere hafif takılmacalar yapılır.

Tüm aile 2-10 yaş arası yeğenleri TRT’deki hareketli Orta Anadolu türkülerinde oynamaya teşvik eder ve ceplerini mükâfatlandırır. Öyle ya küslükler kırgınlıklar rafa kalkmış ya da unutulmuştur.

Tüm bunları yıllarca yaşamış ve kısmen de yaşayan biri olarak iyi ki böyle güzel kültürü ve gelenekleri olan bir yerde doğmuşum. Ve iyi ki böyle bir aile de yetişmişim. Hamd olsun Mevla’ya.

 Bayram Beypazarı’nda Bayram Ola.

 Not: “Canım babannem mekânın cennet olsun. Sensiz geçen bayramlara…”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :