...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1956 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI ÇİFTÇİSİ SIKINTILI

21 Eylül 2017 Tarihinde Yayınlandı 1.488 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»BEYPAZARI ÇİFTÇİSİ SIKINTILI

Türkiye’nin sebze üretiminde önemli pay sahibi olan Beypazarı’nda çiftçiler verilen sözlerin yerine gelmediğini belirtiyor.

Türkiye’nin havuç ihtiyacının %50 sinde pay sahibi olduğu gibi, yanı sıra marul, ıspanak, yeşil soğan gibi başlıca sebzelerinde önemli üretim bölgesi olan Beypazarı’nda, çiftçiler verilen sözlerin yerine getirilmemesinden, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Odaları’ndan yeterince destek alamamaktan şikayetçi.

Beypazarı Oymaağaç Mahallesi’nde 110 dönüm havuç, 80 dönüm soğan, 50 dönüm ıspanak ve bunların yanı sıra buğday, ayçiçeği gibi ürünler yetiştirdiğini belirten üretici Halil İbrahim Bozkurt, “Kış aylarında tarlamızda ekili alanlar çeşitli afetlerden zarar gördü. İlçe Tarım Müdürlüğü’nden gelen ekipler rapor tuttular.  Borçlarımızın ertelenmesi ile ilgili bir yazı yok ilgi yok, ilgilenen yok. Elektrik faturalarımızı ödeyemez duruma geldik. Tarımsal sulamada yüksek rakamlı haksız faturalar geliyor, vergiler yüksek. Tarımsal alanda kullandığımız elektrikle ilgili indirim istiyoruz.  Fındık ve domates üreticileri de çok tepkili iken tarım ülkesi Türkiye’de durum neden ele alınmıyor?

Buğday fiyatları düşük, elde ettiğimiz gelire bakıyoruz giderleri karşılamıyor.Halen Polatlı borsasında 75 kuruşa ekin satıyoruz. Buğday fiyatları neden erken açıklanmıyor? Hasat yaparken fiyatlar açıklanıyor. Doğuda, Güneydoğuda ise hasat bittikten sonra İç Anadolu’da buğday fiyatları açıklanıyor. Bu durumdan zarar görüyor olumsuz etkileniyoruz. Toprak Mahsulleri ofisine dışarıdan ekin alma hakkı veriliyor, kendi çiftçimize kota koyuyorlar. Üreticiden alınan fiyatla tüketiciye ulaşan ürün fiyatında uçurum var. Bu aradaki fiyat farkından kimler nemalanıyor? Tarım Kredi ve Ziraat odalarından hiç destek görmedik. Şehirlere gidip asgari ücretle mi çalışalım? En kaliteli ürünü vermeye çalışıyor, çok zor şartlarda üretip sofralara ulaştırıyoruz. Köyümüzde kalacak, çiftçilik yapacaksak bir an önce sayın devlet yetkililerimizden çözüm bekliyoruz.” dedi.

 

Kaya Güneş / İHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika