...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

BEYPAZARI GAZİ GÜNDÜZALP’İ ANACAK

25 Mayıs 2016 Tarihinde Yayınlandı 4.098 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»BEYPAZARI GAZİ GÜNDÜZALP’İ ANACAK

Büyük Türk Devletinin kurucusu Osman Bey’in dedesi ve Ertuğrul Gazi’nin Babası Gazi Gündüzalp Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bir dizi etkinlikle anılacak.

GG gazi gunduzalp (Small)13.Yüzyılın ikinci yarısında 400 çadır ile göç ederken, göç yolu üzerinde bulunan Ankara’nın Beypazarı İlçesi  Hırkatepe Mahallesi’nde, Rumların yaptığı bir baskın sırasında şehit olan, Kayı Boyu’nun beyi Gazi Gündüzalp’in kabri, daha önce köy statüsünde olan Hırkatepe Mahallesi’nde bulunuyor.

Beypazarı Hırkatepe Köyü’nde torunları ve köy halkınca tarih boyunca korunarak, adına yakışır şekilde türbe haline getirilen mezarı başında, günümüze kadar, köylüler gençleri askere uğurlamış, hacet bayramı ve şükür duaları yaparak Gazi Gündüzalp’i anmışlardı.

Hırkatepeliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Gazi Gündüzalp’in torunlarından Gündüzalp Ünal, bu yıl etkinlikleri daha kapsamlı ve organize şekilde gerçekleştireceklerini belirterek, bu manevi duyguyu ve atmosferi yerinde yaşamak isteyen herkesi etkinliklere beklediklerini açıkladı.

Anma etkinlikleri 28 Mayıs Cumartesi günü Gazi Gündüzalp’in temsili olarak atlılarla Beypazarı’na gelişi ve ilçe merkezini dolaşmasının ardından saat 14:00 te, Beypazarı Mustafa Cankara Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek sempozyumla devam edecek.

29 Mayıs Pazar günü ise yine temsili olarak Gazi Gündüzalp, atlılarla Hırkatepe Köyü’ne girecek.  Gazi Gündüzalp ve tüm şehitler için okunacak Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif’in ardından türbe ziyaret edilecek, çeşitli konuşmalar yapılarak katılımcılara geleneksel yemek ikramı yapılacak.

Kaya Güneş – İHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Ümmet Işık
26 Mayıs 2016 - 06:32

Çok güzel bir etkinlik Beypazarı belediye başkanı Tuncer kaplan ve hırkatepe derneği başkanı Gündüzalp’a teşekkür ederim

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika