...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1996 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

27 Şubat 2013 Tarihinde Yayınlandı 527 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Beypazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

beypazari halk egitim merkezi Ankara İstanbul Karayolu kenarında Belediye parkına bitişik bulunan Halk Eğitimi Merkezimiz tahsisli arsa üzerinde Mart 1988 yılında inşaatına başlanmış; Eylül 1989’da bina tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Beypazarı’nın tanıtımı ve turizme yönelik yeni açılımlar sonrasında Merkez Binası ihtiyaçlara cevap veremeyince Beypazarı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ile Merkezimizin ortak çalışması ve işbirliği sonucunda 2000-2001 Eğitim Öğretim yılında, tamamına yakını yerel imkanlarla karşılanarak dokuma, gümüş işleme ve kök boya atölyeleri ana binamıza eklenmiştir. 2001 yılında, zamanın mülki amirinin isteği doğrultusunda, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının, özellikle dokumalardan ; kilim, battaniye, ipek bürgü ve bez dokuma, kök boyacılık (yün ve ipek ipleri boyama) ve telkari gümüş işlemeciliğini geliştirme çalışmaları başlatılmıştır.

Ancak mevcut binanın bütün bu çalışmaları bünyesinde toplayacak genişlikte olmaması nedeniyle, yerel imkanlar kullanılarak mevcut binanın yanına yaklaşık 200 m²’lik bodrumu bulunan iki katlı bir ek bina yapılmış ve böylece unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına yönelik çalışmalar bir çatı altında toplanarak El Sanatları Merkezi oluşturulmuştur. Bu çalışmalarla birlikte Belediye’nin çabalarıyla Beypazarı’nda bir turizm hareketliliği başlamış; bu hareketlilik bizim el sanatları alanındaki çalışmalarımıza büyük bir hız kazandırmış, adeta bizi kamçılamıştır.

Bilindiği gibi üretilen ve kullanılabilir hale getirilen ürünler amacına uygun kullanılmaz veya ticaret yoluyla paraya dönmezse bir süre sonra bıkkınlık vermeye, usandırmaya başlar. Bu durumda da çoğunlukla yapılan işten vazgeçilir. Oysa bizim çalışmalarımızla üretilen hiçbir ürün usandırmamış, bıktırmamış, ölmemiş; aksine daha çok gelişmiş, daha çok rağbet görmüş ve bu yolla da bu çalışmalarımıza katılanların sayısı her geçen gün artmıştır. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile işbirliği halinde açmış olduğumuz kurslarımız tamamen üretime yöneliktir. Gümüş Atölyemizde, Beypazarı telkari işçiliğini koruma ve geliştirme amaçlı ürünlerin tamamı el işçiliği ve alın teriyle üretilmekte ve Atölyemizdeki satış reyonunda ziyaretçilerimizin beğenisine sunulmaktadır.  Dokuma çeşitlerimizden olan Kilimlerimiz, % 100 saf yün olan ve Merkezimize ait Kök Boya Atölyesi’nde % yüz kök boya ile boyanmış iplerle özümüze ve Türk kültürüne uygun desen ve motiflerde ikili kirkitle dokunmakta olup ikili kirkitle dokunanlar içerisinde Türkiye’nin en iyi kilimleri olma özelliğini taşımaktadır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz