...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARILILARA NEDEN SANSAR DENİR?

28 Ağustos 2018 Tarihinde Yayınlandı 12.374 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»BEYPAZARILILARA NEDEN SANSAR DENİR?

Bilinenin aksine bu deyim çok eskiye dayanıyor.Bakın Beypazarı’lılara Neden Sansar Mezhepli deniliyor.

Fatih Sultan Mehmed Han’ın hocası Akşemseddin hazretleri, İstanbul feth edildikten sonra sultandan izin ister. Der ki “Sultanım ömrümün sonlarına doğru uzlete riyazete çekilmek istiyorum. Elimin kuvvetiyle çalışıp öylece yaşamak istiyorum”. Sultan izin verir.

Akşemseddin hazretleri dinlenmek üzere Beypazarına gelir ve bir değirmen inşa ederek burada yaşamaya başlar. Beypazarı halkı Akşemseddin Hazretlerinin büyüklüğünü hemen hissederler ve onun ilminden istifade etmek isterler. İlim konusunda o kadar arzulu davranıırlar ki Akşemsettin hazretleri uzlete ayıracak vakit bulamaz hale gelir. Özellikle fıkıh konusunda o kadar ilmi müzakereler olur ki, bütün mezheplerin görüşlerine hakim olan Baypazarılılar mezheplerden telfik yapacak yeterliliklerini Akşemseddine gösterirler.

Akşemseddin Hazretleri der ki “Ey Dinar Hezarlılar, Ey Beyler Bazarlılar, ben uzlet için burayı sultanımın önerisiyle tercih etmiştim. Ama sizler ilmi sorularınızla ilmi müzakerelerinizle, benim hayatımın sonlarına doğru yaşamak istediğim ortamı bulamadım. Mezheplere o kadar hakimsiniz ki telfik edecek durumdasınız. Yani çok zekisiniz çok uyanıksınız. Yani Sansar mezheplisiniz” diye iltifat eder ve buradan Göynük’e hicret eder.

İşte bu nedenle Beypazarılılar’a sansar mezhepli denir ve genellikle kötüye yorulur.

Kaya Güneş

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz