...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI’NDA 160 YILLIK GELENEK FİŞEK BAYRAMI

02 Mayıs 2014 Tarihinde Yayınlandı 521 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BEYPAZARI’NDA 160 YILLIK GELENEK FİŞEK BAYRAMI

beypazari fisek bayrami (Small)Beypazarı’nda Regaip Kandili kutlamaları yıllardır, farklı bir şekilde yapılıyor.

Beypazarı’nda Regaip Kandili, torpil, maytap, trakkal, havai fişek gibi patlayıcı maddelerle coşkuyla kutlanıyor.160 yıllık bir geçmişi olan bu kutlamalar nesilden nesile devam ediyor. Üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili akşamı, Beypazarı yine renkli görüntülere sahne oldu.

Beypazarılıların “Fişek Bayramı” diye adlandırdığı bu günde vatandaşlar kabir ziyaretlerinin ardından havanın kararmasıyla, genciyle yaşlısıyla sokaklara dökülüp, ışık saçıcı ve patlayıcı maddelerle bu geceyi kutladı.

Ankara Valiliği ve Beypazarı Kaymakamlığı’nca yasak olduğu belirtilmesine rağmen geleneği bozmayan ilçe halkı için, bu maddelerin kullanımını en aza indirmek amacıyla, Beypazarı Belediyesi tarafından ilçenin 2 farklı noktasında da her yıl olduğu gibi havai fişek gösterileri yapıldı.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği havai fişek gösterileri ile gökyüzü aydınlanırken, coşku doruğa ulaştı. Saat 21:00 de Oğuzkent Mevkii, Saat 21:30 da ise Beypazarı merkezdeki yüksek tepe olan Hıdırlık Tepesi’nde yapılan havai fişek gösterileri izleyenleri büyüledi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz