...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2003 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Beypazarı’nda Böcek Korkusu İçin “Böcek Şenlik Okulu”

28 Mayıs 2013 Tarihinde Yayınlandı 541 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Eğitim»Beypazarı’nda Böcek Korkusu İçin “Böcek Şenlik Okulu”

bocek-senlik-okulu-bocek-korkusunu-yeniyorBeypazarı’ndaki ilköğretim çağındaki çocuklar, Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) sayesinde böcekleri yakından tanıyıp, korkularını yeniyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nce başlatılan uygulamanın bir örneği Beypazarı ilçesinde gerçekleştirildi.

2008-2009 öğretim yılında ‘İlköğretimde Böceklerle Ekoloji Eğitimi Programı’ ile başlayan çalışma sayesinde park ve bahçelerden böcek bulabilmek için birbirleriyle yarışan 5 bin çocuğa sertifika verildi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, çocukların böceklere olan merak ve ilgisinin çok fazla olduğunu, bu nedenle çocuklara bilimi öğretmek için böceklerin araç olarak kullanılabileceğini söyledi. Hedefinde sadece çocuklar olmadığını belirten Özkan, eğitimler sayesinde bugüne kadar 1000’den fazla öğretmene de eğitim verildiğine dikkat çekti.

“ÖĞRETMEN KORKARSA ÖĞRENCİYE YANSIR”

Prof. Özkan, “Bilime karşı merak ve ekoloji eğitimi, sadece belirli bir kesimin veya belirli bir muhitin öğrencilerine, çocuklarına ait bir olgu değil. Biz de bunun farkında olarak tüm çocuklara ulaşırken önceliğimizi dezavantajlı olarak kabul edebileceğimiz bölgelere ayırdık. Burdan çok ciddi dönüşler var. Örneğin Altındağ ilçesinde bulunan Çankaya’ya göre maddi imkanları zayıf olan okullarda öğrenciler karşılarında bir profesörü görünce şaşırıyor. Bunlara üniversitede verdiğimiz eğitimler sonrası artık ‘gelecekte ne olacaksın’ sorusuna ‘Polat Alamder olacağım’ yerine ‘ben bilim adamı olacağım’ şeklinde cevaplar geliyor. İnanın bu bir bilim adamının alabileceği en büyük hediyelerden birisi.” diye konuştu.

Haber : Hasan Parça

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz