...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

Beypazarı’nda Hurda Altın Muhteşem Takılara Dönüşüyor

06 Şubat 2013 Tarihinde Yayınlandı 1.211 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»Beypazarı’nda Hurda Altın Muhteşem Takılara Dönüşüyor

beypazari tilsimiAnkara’nın tarihi evleriyle ünlü Beypazarı ilçesinde hurda altınlar, ustaların elinde telkari sanatına dönüştürülüyor.

Ustalar ise işi öğretecek çırak bulamamaktan şikayet ediyor. Yıllarca süs eşyası olarak kullanılan altınlar modası geçince hurdaya ayrılıyor. Altınlar yeniden işlenmek için kuyumcuların tezgahına geliyor. Önce tek tek taşları çıkarılan altınlar daha sonra tartılarak potalarda eritiliyor. Eritilmiş altınlar haddelerde çekildikten sonra ustanın elinde tekrardan mücevherle buluşuyor. Altın neredeyse insanlık tarihi kadar eski, değerli bir maden. Altın, kadınlann, padişahların, kralların yıllarca vazgeçilmez ziyneti oldu ve halen de mücevher alanında ki krallığı devam ediyor.

Fakat herşey gibi altından yapılmış mücevherler de zamanla eskiyor, kuyumcu deyimi ile hurdaya çıkıyor. Belki değerini biraz kaybediyor ama usta ellerde yine eski değerine ulaşıyor. Telkarisi ile ünlü Beypazarı’nda hurda altın işleme işi yapan kuyumcu ustası Mehmet Sarımen, hurda altınları piyasadan temin ettikten sonra, çoğunlukla müşterinin istediği özel modeller için bunları eriterek işlediklerinin altını çizerek, “Altın işleme işi fireli bir iştir. Her erimede çekmede fire verir. Pahalı bir maden olduğu için biraz özen de ister.” dedi.

Sarımen, yaptıkları işin unutulmaya yüz tutmuş bir sanat olduğunu belirterek, “Her işi elde yapıyoruz ve çırak bulamıyoruz maalesef. Çırak gelse biz bunları yetiştiririz Allah’ın izni ile, ama maalesef çırak bulamıyoruz. Şu anda mevcut ustalar varken yapılıyor ama çıraklar gelmez ise herhalde bu iş biter.” şeklinde konuştu

DSCF3560 (Small)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

ÜMİT
08 Şubat 2013 - 18:14

SAYIN HEMŞERİLERİM, ÇOK DETAYLI VE GÜNCEL SİTENİZ İÇİN HERKESE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDERİM
ÜMİT UYAR

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika