...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1965 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

BEYPAZARI’NDA KÖMÜR FİYATLARI EL YAKIYOR

06 Eylül 2018 Tarihinde Yayınlandı 3.243 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»BEYPAZARI’NDA KÖMÜR FİYATLARI EL YAKIYOR

Beypazarı’nda, ısınma ihtiyacını kömür ile karşılayan vatandaşlar kömür fiyatlarının geçen seneye göre 2 kat artması ile kara kara düşünür hale geldi.

Eylül ayı ile birlikte vatandaşlarda kış telaşı başladı. Odun-kömür satın almak isteyenler depocuların kapısını çalarken, fiyatlar aldı başını gidiyor. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların ardından ithal kömürün ton fiyatı 2 bin liraya dayandı.

Kış mevsimine hazırlanan Beypazarılılar, odun ve kömür almak için adeta dedektif gibi araştırma yapıyor. Dolar kurundaki dalgalanmanın ardından artan kömür fiyatları, bu kış vatandaşların cebini yakacak.

SİTE YÖNETİCİLERİ; “VATANDAŞ MAĞDUR”

Geçtiğimiz yıl 900-950 TL arasına değişen kömür fiyatlarının bu yıl 2 kat artması vatandaşları kara kara düşünür hale geldi. Site yöneticileri ‘mecburen aidatlar da iki katına çıkacak.Üyelerimizle toplantı yapacağız.Vatandaş bu sene çok mağdur. 1600 lira alan asgari ücretli 450 lira kira veriyor, aidatlar 200 liradan 400-500 liralara çıkacak. Allah yardımcıları olsun. Bir Suriyelinin evinde 8 kişi günlük en az 50 liradan çalışıyor. Günlük gelir 400 civarında, devlet bunları iyi değerlendirip sitelerde oturan kiracıları da düşünmeli. Herkesin evinde doğalgaz yok. Emekliler düşünüyor nerden bulup 7-8 bin tl ye doğalgaz yaptıracağız diye’

Hem kış hazırlığı yapan vatandaşlar hem de satıcılar kömür fiyatlarındaki artıştan şikayetçi.

Kömür satıcıları, “Soran çok ama alan yok” derken vatandaşlar ise, fiyatların düşeceği umudunu koruyor. Dolar kurundaki artıştan etkilenen kömür fiyatlarının daha da yükselmesinden endişe eden bazı vatandaşlar ise, sıkı pazarlıklar yaparak kömür almanın yoluna gidiyor.

Beypazarı’nda Kaloriferlik kömürün fiyatı, 1950-2100 TL arasında. Sobalık kömür ise, 1500-1650 TL’den satılıyor. Kavak odununun ton fiyatı ise 400 TL.

İKİ TON KÖMÜRLE KIŞI GEÇİREN VATANDAŞIN CEBİNDEN 4000 TL ÇIKACAK

Kömür fiyatlarındaki artışın ardından 2 ton kömürle kışı geçiren bir vatandaş, 4 bin TL’ye yakın bir bütçeyi ayırmak zorunda kalırken; 3 ton yakan vatandaşlar için ise ısınma faturası daha da kabararak 6 bin TL’ye ulaşıyor.

Kış mevsimine hazırlanan vatandaşlar, “Fiyatlar adeta uçmuş durumda. Bu fiyatlarla kömür almak çok zor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şuan alsak ayrı bir dert, almasak fiyatlar daha da yükselir diye korkuyoruz. Bir umut fiyatların düşmesini bekliyoruz. Beypazarı’nda kışı bitirmek için en az 2-3 ton kömür almak gerekiyor. Bu da, şuandaki fiyatlarla çok ciddi bir gider. Birçok ihtiyaçtan kısıp, kömürümüzü almak durumunda kalacağız artık” diye konuştular.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika