...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI’NDA SÜRÜ SAHİPLERİ İSYAN ETTİ

17 Aralık 2014 Tarihinde Yayınlandı 990 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BEYPAZARI’NDA SÜRÜ SAHİPLERİ İSYAN ETTİ

Beypazarı i İnözü Vadisi Mevkii’nde başlayan ağaçlandırma çalışmaları dolayısıyla meranın tel örgüyle çevrilecek olmasına sürü sahipleri isyan etti

beypazari boyali koyu (Small)Ankara Beypazarı ilçesi İnözü Vadisi civar tepelerinde Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince başlatılan ağaçlandırma çalışmaları dolayısıyla, tepelere seki şeklinde yapılan fidan dikim yerlerinin bozulacağı gerekçesiyle, sürü geçişlerine izin verilmemesi ve bölgenin tel örgüyle çevrilecek olması, bölgedeki sürü sahiplerini isyan noktasına getirdi.

Beypazarı Boyalı Mahallesi’nde hayvanlarının 7 gündür susuz olduğunu belirten sürü sahipleri, bir süre önce orman işletme müdürlüğü ekiplerinin meralarında çalışmalara başladığını, hayvanlarını sulamak için indirdikleri güzergahın heryerinin kazıldığını ve bu nedenle de sürülerini İnözü çayına indiremediklerini belirterek, yetkililerden soruna çözüm bulunmasını istediler.

Sürü sahiplerinden Fikret Demir ve Ömer Demir “Bölgede yıllardır küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bizim gibi bu bölgede birçok bu işle geçimini sağlayan var. Köylere dönün deniyor, tiftik keçisi yetiştirin deniyor. Bir taraftan da doğal yaşam alanlarımız işgal ediliyor. Bize hiçbir bilgi verilmeden bölgede çalışmalar başladı, yakında tel örgülerle çevrilecek. Biz sürülerimizi otlatamadıktan, suya indiremedikten sonra bu işi yürütemeyip bırakmak zorunda kalacağız. Yabani hayvanlar da aynı şekilde bölgenin tek su kaynağı İnözü çayına inemeyecekler. Fidan dikilmesin demiyoruz, elbette dikilsin ama bölgede bu işle geçimini sağlayan köylülerde düşünülsün. Hayvanlarımızı nerde otlatacağız? Nerde sulayacağız? kimse birşey demiyor. Çalışmalardan dolayı hayvanlarımız çaya inemiyor.” diyerek devlet büyüklerinden çözüm beklediklerini ifade ettiler.

KAYA GÜNEŞ-İHA

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz