...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI’NDA YUNUS EMRE SERGİSİ

08 Nisan 2015 Tarihinde Yayınlandı 422 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»BEYPAZARI’NDA YUNUS EMRE SERGİSİ

Ankara’nın tarihi ilçesi Beypazarı’nda bulunan Yaşayan Müzede ilginç bir sergi başlıyor.

beypazari yunus emre sergisi (2) (Small)“İlim İlim Bilmektir, İlim Kendin Bilmektir” adını taşıyan bu sergi Yunus Emre’yi konu ediniyor. Sergide anlatılmak istenen ise yalnızca Yunus’un hayatı ve şiirleri değil. Sergi Yunus’un hayatını kuran, eserlerini şekillendiren dünya görüşünü ele alıyor. Sergi küratörü Cihan Erden “Bu çalışma ile Yunus Emre üzerinden, İbn Arabî, Mevlana gibi büyük düşünürleri ortaya çıkartan vahdet-i vücûd anlayışına dikkatleri çekmek istedik. Çünkü Yunus Emre’yi anlamak vahdet-i vücûdu anlamaktan geçiyor.

Öte yandan vahdet-i vücûd Türk-İslam sanatlarının da merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla bu kavramı anlamak bizlere kültürümüzü daha yakından, daha sağlıklı anlamanın kapılarını açacaktır.” diyerek neden böyle bir konuyu ele aldıklarını açıklıyor.

Sergi ele aldığı konunun yanı sıra sergileme teknikleri ile de son derece ilginç görünüyor. Şayet bu sergide bir eser ya da bilgi veren metinler yer almıyor. Sergi tamamen sözlü anlatıma, yorumlamalara, canlandırmalara dayanıyor. Müzenin girişinde sizleri Yunus’un hocası Tauk Emre’nin eşi “Ana Bacı” rolünü üstlenen müze yorumcusu karşılıyor. Ana Bacı kısa bir canlandırmanın ardından müzenin diğer bölümlerinde cevaplanmak üzere aklınızı kurcalayan birkaç soru ile sizleri buyur ediyor.

beypazari yunus emre sergisi (1) (Small)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz