...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2003 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI’NIN 59 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLUYOR

06 Şubat 2015 Tarihinde Yayınlandı 2.479 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BEYPAZARI’NIN 59 YILLIK HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Eskişehir İli, Mihalıççık İlçesi, Sekiören Mevkii ile Ankara’nın Beypazarı İlçesi, Kargı Mevkiinde, Sakarya Nehri üzerinde kurulan şantiye ile Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali yapımı başladı.

59 yillik hayal kargi baraji1956 yılında fizibilite ve sondaj çalışmaları yapılan şantiyesinde çalışan işçilerin ve şantiye bekçisinin yaşlanıp emekli olduğu, 2011 yılında etüd çalışmalarının yeniden başladığı “ Kargı Barajı Projesi”  ile ilgili, 2014 yılında Bakanlığa sunulan ÇED başvuru dosyası ile ÇED süreci başlatılmasının ardından, Sakarya Nehri üzerinde çalışmaları başlayan Beypazarı Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali, %50 hisseye sahip olan özel bir şirket tarafından yapılıyor.

Sakarya nehrinin aktığı vadide, 1956 yılında fizibilitesi ve sondaj çalışmaları yapılan ve 1966’da hız verilen baraj inşaatında, altyapı çalışmaları başlatılmış, etüt çalışmaları yapılmış ve bazı tüneller kazılmıştı. Durdurularak, yıllar sonra yapım çalışmaları yeniden başlayan Kargı Barajı ve Hidroelektrik santrali, civar köylerde yaşayan vatandaşlarca da memnuniyetle karşılandı.

Silindir ile sıkıştırılmış, gövde dolgusu 534 bin 220 metreküp, sol sahilde 820 metre boyunda derivasyon ve dipsavak tüneli ile 2 üniteli santral binası olarak tasarlanmış bir hidroelektrik santral olan Kargı Barajı ve Hidroelektrik Santrali yapımı için oluşturulan yol, Beypazarı’ndan Kargı Mahallesine ulaşımı da yaklaşık 15 Kilometre kadar kısaltıyor.

Yetkililer, santralin toplam kurulu gücünün 100 MW olacağını, yıllık ortalama üretim kapasitesinin ise 254 milyon kWh olacağını ifade ederek, çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirtiyor.

KAYA GÜNEŞ-İHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz