...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2003 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BEYPAZARI’NIN HAVUÇ VE MADEN SUYU ŞİŞESİ HEYKELLERİ

08 Eylül 2018 Tarihinde Yayınlandı 6.190 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»BEYPAZARI’NIN HAVUÇ VE MADEN SUYU ŞİŞESİ HEYKELLERİ

Beypazarı havucu, kurusu vs ile meşhurdur dense de sosyal medyayı iyi takip edenler bilir, Beypazarı deyince “Beypazarı Maden Suyu”, “Beypazarı sodası” akla geliyor. Türkiye’nin %50 ye yakın havuç ihtiyacını karşılayan ilçemizde tabiki havuç heykeli de olmalı.

Beypazarı Maden Suyu’nun ilçe girişindeki şadırvanı geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın gündemindeydi. Heykel konusunda sanatsal boyutunun olmadığı ve sanata bakış çok eleştirildi. Birde ‘anaaa maden suyu çeşmesi, gidip içelim, şu pet şişelere de dolduralım” diye düşünen turist, o küçük bidonuna maden suyu sandığı suyu doldurmak için geldiğind,e kalabalığı ve onlarca dev bidonu görünce vazgeçiyor. “Yok o kadar yol geldim çeşmesinden içmeden gitmem” diyen ise, önce çeşmelerin etrafındaki çamur birikintilerine sonra çeşmeden akan suyun maden suyu değil de içme suyu olmasına şaşırıyor. Çünkü hiçbir ibare yok. En azından suyun kaliteli ve sağlıklı içme suyu olduğu bir levhada yazabilirdi.  Sosyal medya da halen yakın zamanda ilçemizi gezenler tarafından “çeşmelerinden maden suyu akar” şeklinde tanıtım yapılmakta.

 

 

 

 

Beypazarı Havuç Heykeli İlk Hali

Beypazarı’nın göbeğinde Hanlarönü meydanında yer alan bir de havuç heykelimiz var. Başkan M.Cengiz Özalp’in döneminde bir festival öncesi yapılan tekli havucun yerini, İsrailli Wilmorin firmasının Genel Müdürü Frederic Savin’in bir ziyareti sonrası yaptırmak istediği ve sonra yapımına başlanan 3 lü daha modern görünen ve ince havuç heykeli aldı.

Wilmorin’in yaptırdığı hali

Beypazarı’na gelen herkesin neredeyse fotoğraf çektirmeden gitmediği bu heykel de, yapıldığı günden bu güne bakımsız kaldı. Boyası solan, sapları kırılıp dökülen, çatlayan havuç heykelinin festival öncesi yapılabileceği öngörülüyordu. Vatandaşlar “en azından etrafı yeşillendirip çiçeklenebilirdi veya festival için farklı bir hazırlık olabilirdi” şeklinde yorumluyor. Deli gibi akan ve zaman zaman tıkanan trafikte araçların arasında, bazen de trafiği engelleyerek yapılan fotoğraf çekimlerinin, yeni yapılan ve Hanlarönü meydanı içinde yapılıp, yeni meydan ismi aranan bölgede daha uygun ve daha ilçeye yakışır şekilde olacağını düşünüyoruz.

Kaya Güneş

Havuç Heykeli Günümüzdeki durumu

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz