...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DİYARBAKIR SUR’DAKİ YİĞİTLERİMİZE SELAM GÖTÜRDÜK

21 Şubat 2016 Tarihinde Yayınlandı 2.641 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»DİYARBAKIR SUR’DAKİ YİĞİTLERİMİZE SELAM GÖTÜRDÜK

diyarbakır sur (2) (Small)Beypazarı’ndan Diyarbakır’da görev yapan asker ve polislerimize manevi destek amacıyla yola çıktık. Esnafımızın, vatandaşlarımızın, arkadaşlarımızın destekleriyle hem alelade bişey olmasın, hem de Beypazarı’nın gümüşü dünyaca bilinir diyerek yüzlerce gümüş cevşen hazırlattık. Esnaflarımız yine Diyarbakır’a götürülmek üzere artık Beypazarı denince ilk akla gelenlerden Beypazarı Kurusu ve havuç lokumları hazırladı, en tazelerini gönlünden koparak bize teslim ettiler. Beypazarı Belediyesi de havuç lokumu ve kurudan oluşan hediye paketleriyle destek verdi. Beypazarı Müftülüğü polis ve askere verilmek üzere özel hazırlanmış Kuran-ı Kerim’leri bize ulaştırdı.

17 Şubat Çarşamba gecesi hazırlıklarımızı yaparak, Beypazarı’ndan Diyarbakıra yaklaşık 1200 kilometre yol yaptık. Yol üzerinde mola vererek, Gaziantep Nizip’te Zeugma antik kentinde ışığa çıkan tarihi inceledik, hayran kaldık. Bir sonraki mola yerimiz Şanlıurfa oldu. PKK lıların sık sık yol kesip araçları ateşe verdiği, geçtiğimiz günlerde de aynı olayın yaşandığı Silvan dan geçtik. Yol boyunca Türk Bayraklarının asılı olduğu derme çatma karakol şeklindeki mevzileri gördük, O bayrak dalgalanıyorsa sıkıntı yoktu, hiç hız kesmedik.

SUR’DA ÇEMBER DARALIYOR

18 Şubat Perşembe günü öğleden sonra Diyarbakır’a girdik. Polis teşkilatımızın görevlendirdiği, şehit cenazelerinde de ailelerle ilgilenen bayan bir komiser (güvenlikleri dolayısı ile isimler yer almayacaktır, fotoğraflar da aynı sebeple mozaiklenmiştir) şehre girişte tüm samimiyeti ve içtenliğiyle bizi karşılayarak, polis evine kadar bir araçla eşlik etti. Diyarbakır il Emniyet Müdürlüğü içerisindeki polis evinde bir süre dinlenip sohbet ettik. Bu sırada görevden gelen ve göreve gidecek özel harekatçılara kuru lokum ve cevşenleri hediye ettik. Ardından yine bizi bekleyen Beypazarılı bir subay, Polis evine gelerek bizi aldı. Aracımızı kendisine teslim ederek Diyarbakır sokaklarını gezmeye başladık. Birçok sokak girişi kapatılmıştı. Diyarbakır aslında yurdun her köşesi gibi güzel bir il, terör belasına gelişemeyen, yıkılan, yakılan bir il. Sur’a giderek 16 kalenin bulunduğu, 5.5 km uzunluğunda, 7-8 metre yükseliğinde Çin seddinden sonraki en büyük surları gördük. İlçenin ismi de burdan geliyor.Sura giriş ve çıkışlar tamamen kapalı ve sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Giderek daralan çember içerisinde 50 metreye kadar sıcak çatışmalar yaşanıyor. 6 Mahallede barikat ve bpmbalı tuzakların %95 i kaldırıldı. Tarihi dört ayaklı minarenin sağında ve solunda kilise ve tarihi yapılarda gizlenen PKK’lılarla çatışmalar göğüs göğüse gerçekleşiyor.

Operasyonlarda çekirdek kadro olarak anılan ve operasyonları yöneten Pkk nın dağ kadrosuna ulaşıldı. Bir albay “biz bu binadayız, onlar da karşı binamızdalar” diyerek mesafenin yakınlığından bahsediyor. Bizimle ilgilenen komutanımız “1 veya 2 haftaya Sur temizlenecek, Sur biter, Bağlar başlar. Terörle mücadelede izlenecek yol aslında bu değil, her gün şehidimiz var” diyor. Her akşam saat 7 de terör yandaşlarının artık yüzleri açık şekilde sokaklara döküldüğünü protesto yürüyüşleri yaptığını öğrendik, yine bir yürüyüş başlamış rojova ile ilgili sloganlar atılıyordu. Emniyet güçlerinin eli silahlı kişileri görse bile kendilerine ateş açılmadıkça müdahele edemediklerini öğrendik.Çünkü sadece Sur’da sokağa çıkma yasağı vardı ve vur emri Sur için geçerliydi. İşlek caddelerde motosikletli polisleri gördük, kendilerine Beypazarı halkının selamlarını iletip cevşenlerini verdik. Kuru ve havuç lokumu ikram ettik.Çok mutlu oldular soranlara selamlarını ilettiler. Açık hedef halindeydiler. Çünkü halk ve teröristi ayırmak zor. Allah yardımcınız olsun demekten başka yapacak birşey yoktu.

ÖZEL BİRLİKLERİN KALDIĞI 7.KOLORDU KOMUTANLIĞI TOPLAMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİK

Nallıhan’lı şehidimiz Barış Akın’ın da görevdeyken kaldığı koğuşun bulunduğu, 7.Kolordu Komutanlığı bünyesindeki kabul toplama merkezine geçtik. Diyarbakır’dan doğuya giden bütün askerlerin ilk olarak toplandığı, çatışmalarda görev alan asker ve özel kuvvetlerin bulunduğu bu merkezde 4000 askerin bulunduğunu öğrendik. Özel izinle ve subay nezaretinde yaptığımız ziyarette, tankçılar, bordo bereliler, özel harekatçılar ve korucuların kaldığı koğuşları, gazinoyu, Sur’daki çatışmalardan dönmüş dinlenmekte olan askerlerimizle bir araya geldik. Koruyucu cevşenleri, havuç lokumlarını ve kuruları dağıttık.Komutanımız girdiğimiz bir koğuşta kısa bir süre önce şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Barış Aydın’dan bahsetti. “Bu koğuştaydı, civan gibiydi, çok iyiydi, çök üzüldük” dedi. Koğuşlarda yurdun dört bir yanından gelen, ev hanımlarının, asker eşlerinin hazırladığı yiyecekler, bol kumanya ve vatandaşlarımızın kasa kasa gönderdiği meyveler vardı. Görevden yordun argın gelip dinlenen askerlerimize de hediyelerini verip selamları ilettik. Hatıra fotoğrafları çektirdik. Hergün ölümle burun buruna olan, aralarından şehit veren yüzler tebessüm etti. Duygulu anlar yaşandı.

Beypazarı İlçe Müftülüğü’nün asker ve polis için özel hazırlattığı Kuran-ı Kerim’lerden birini burada bizi konuk eden Albayımıza teslim ederek selamlarını ilettik. Kuran-ı Kerim’in 7.Kolordu KTM sinde mescide konulacağını ifade etti. Götürdüğümüz havuç lokumu ve kuruları ise eşit şekilde birliklere dağıtılacağını belirtti.

SABAHA KARŞI ÇATIŞMA BAŞLADI, 12 ÖZEL HAREKATÇI ÇÖKEN BİNADA KALDI

Kalacağımız misafirhaneye yerleştik, gece bir yanda düğün bir yanda silah sesleri vardı.Sabaha karşı 05:30 civarı şiddetli çatışma seslerine yataktan kalktık. Muammer Daşdelen ve Seyit Çakır ayrı bir oda da Sur tarafına cepheli, ben ve Şenol Ünlü bağlar tarafında cepheli ayrı bir odadaydık. Sesler giderek şiddetlendi yaklaşık yarım saat, bir saat kadar sürdü. İki ayrı şiddetli patlama sesi geldi. Muhtemelen bu patlamalardan birinde çöken bir binada 9 askerimiz kaldı. 6 sı yaralı kurtarılırken 3 Jandarma Özel Harekat mensubu askerimiz de 05:45 te şehit oldu. Kurtarma çalışmalarındaki askerlerimize de kalleşçe saldırıldığını öğrendik. Zaten söylenen “Biz kendimizi savunuruz, bir şey olmaz, ama kalleşçe saldırıyorlar” sözleriydi.

LİCE’DE ASKERİ ARACA DÜZENLENEN BOMBALI SALDIRIDA ŞEHİT DÜŞEN ASKERLERİMİZ İÇİN DÜZENLENEN TÖRENE KATILDIK

Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice Mermer bucağı mevkiinde 18 Şubat Perşembe günü saat 09.40 sıralarında askeri bir konvoyun geçişi sırasında, karayoluna döşenen güçlendirilmiş tam 1 ton patlayıcı uzaktan kumandayla patlatılmış, 6 askerimiz olay yerinde şehit düşmüş, bir askerimiz de ağır yaralanmıştı. Jandarma Astsubay Çavuş Halit Zilani, erler Mustafa Nerkis, Fatih Yeniay, Kadir Görgülü, Recep Bodur ve Mustafa Bilgin için Diyarbakır Asker Hastanesi’nde düzenlenen törene katıldık. Şehitlerimizin aileleri perişan durumdaydı. Silah arkadaşlarından bazıları hemen önümüzdeydi ve bayrağa sarılı tabutların getirilişi sırasında göz yaşlarıyla yere çöktüler. Tören sırasında hala silah ve patlama sesleri duyuluyordu. Törenin ardından Beypazarı’ndan genç bir Uzman Çavuş bizleri tanıyarak yanımıza geldi. Görevi dolayısı ile ayrılması gereken ve bizimde tanıdığımız hemşehrimizle kısa bir süre sohbet ettik.

SUR’DA GÖREV YAPAN PERSONELE HEDİYELERİNİ VERDİK

Tören sonrası Sur’a girerek görev yapan terörle mücadele ve özel harekatçılara ikramlar ve cevşenlerini verdik. Uzun süre kaldığımız bölgede, çatışmaların yaşandığı alandan hızla gelen zırhlı araçlar, girip çıkan ambulanslar göze çarptı. A haber canlı yayına bağlanarak Beypazarı ve Beypazarı Turizm Derneği olarak yaptığımız çalışmadan bahsetti. Ziyaretimizle ilgili TRT  de röportaj ve çekimler yaptı. Diyarbakır sokaklarında cadde üstünde ağaçların diplerini kazan belediye işçileri gözüme çarptı. Beyaz taşlar dolduruldu ağaç diplerine, bence bu taşların asker ve polise atılacak olması muhtemel.

Sur’da emanetleri teslim etmemizin ardından Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne geçtik. Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ile randevumuz vardı ancak kendisinin şehit cenazeleri dolayısı ile meşgul olmasından dolayı, Emniyet Müdür Yardımcısı Samet Tamer Yerlikaya’yı makamında ziyaret ettik. Beypazarı ilçe Müftülüğü’nün kendileri için hazırlattığı Kuran-ı Kerim’i kendisine teslim ederek selamlarını ilettik. Yerlikaya ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek tüm Beypazarı halkına duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

3 gün süren ziyaretimiz sırasında hiçbir şeyin televizyonlarda göründüğü gibi olmadığını anladık. 2500 kilometreye yakın yol gidip geldik, yol boyunca sıkı güvenlik tedbirleri alınmış, otobüsler, bagajlar ve araçlarda aramaların yapıldığını gördük. Bu noktalarda da ikramlar ve cevşenleri polis ve jandarma ekiplerine hediye ettik.

Desteklerinden dolayı ;

Beypazarı Belediyesi

Beypazarı Müftülüğü

Beypazarı Maden Suyu Niyazi Ercan

Başkent Gümüş Servet Keleşoğlu

Fiba Tarım Hakan Ünal

Beytaş Özcan Sözütok

Bakpiliç A.Ş

CHP İlçe Başkanlığı Ali Uysal

Hasan Özdemir

Beypazarı Osmanlı Ocakları Ali Hancıoğlu

Terminal Büfe Fatih Tüzün

Beypazarı Ticaret Odası

Beypazarı Nakliyeciler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Adem Çelik ve Yönetimi

Model Güvenlik Sistemleri Muhammed Büyükgedik

Ayakkabı Dünyası Mehmet Akbacakoğlu

Soycanoğlu Petrol Gültekin Soycan

Akbay Kuyumculuk İsmail Akbay

1 Numara Pastaneleri Adnan Dağlıoğlu

Köroğlu Lokantası

Karadeniz Lokantası

Dünya Kahveleri Halis Demir

Özlem Şekerleme

Bulduk Şekerleme

Cihan Kuru

Arabul Kuru

Tadım Kuru

Yöremiz Kuru

ve emeği geçen tüm herkese teşekkür ederiz.

 

kaya gunes kirpii

Kaya Güneş

Beypazarı Haber Tv İmtiyaz Sahibi – İHA Beypazarı Muhabiri

21.02.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz