...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dr.Kemal Yandakçı Meme Kanseri Hakkında Beypazarılılara Seminer Verdi

03 Nisan 2013 Tarihinde Yayınlandı 1.084 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Sağlık»Dr.Kemal Yandakçı Meme Kanseri Hakkında Beypazarılılara Seminer Verdi

beypazari meme kanseri seminer (4)Beypazarı Belediyesi’nin Sağlıklı Toplum seminerlerinde bu ayın konusu meme kanseriydi.

Beypazarı Belediyesi ve Lokman Hekim Hastaneleri işbirliği ile her ay farklı bir konuda, uzman doktorların katılımıyla gerçekleştirilen seminerlerle, vatandaşların çeşitli hastalıklar hakkında bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Lokman Hekim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kemal Yandakçı’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen “Meme Kanseri Hakkında Herşey” konulu seminere Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp’in eşi Hamide Özalp, Belediye Meclis Üyesi Vildan Çalışkan, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Av. Ayla Yurdakul, Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Semra Varlık ve vatandaşlar katıldılar.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Kemal Yandakçı meme kanserinin bu kadar sık görülmesine ve kadınlarda en fazla ölüme yol açan hastalık olmasına rağmen, erken evrede yakalandığında tedavisinin mümkün olduğunu, ailesinde ve özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri olan kadınların mutlaka meme kontrolünden geçmesi gerektiğini belirtti.

Yandakçı “40 yaşından itibaren her 8-10 kadında bir meme kanseri görülür. Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede ağrısız, sert, düzensiz kitledir. Ayrıca meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Meme kanseri bu kadar yaygın görülmesine rağmen erken evrede teşhis edilirse yüksek oranda tam tedavi olur.

Hastalığın teşhis evresi ilerledikçe de hastanın yaşam süresi kısalır. Bu nedenle mutlaka adet sonrası elle kendi kendini muayene yapılmalı, 40 yaşından itibaren de hiçbir yakınma olmasa bile yılda bir uzmana görünülmelidir. Meme ultrasonografisi ve mamografi de çekilmelidir” dedi.

Dr.Kemal Yandakçı seminer sonrası vatandaşların sorularını yanıtladı.

beypazari meme kanseri seminer (3)

beypazari meme kanseri seminer (2)

beypazari meme kanseri seminer

beypazari meme kanseri seminer (1)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz