...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1998 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Havada Alkol Denetimi

07 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 245 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Havada Alkol Denetimi

balon turuSivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Hava yolu ve balon uçuşlarında görevli mürettebatın, alkol ve uyuşturucu gibi psikoaktif madde kullanıp kullanmadığını sivil otorite olarak denetlemeye başlayacağız” dedi. Alkollü olduğu tespit edilen personele ilk olarak 5 bin lira para cezası verilecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Hava yolu ve balon uçuşlarında görevli mürettebatın, alkol ve uyuşturucu gibi psikoaktif madde kullanıp kullanmadığını sivil otorite olarak denetlemeye başlayacağız” dedi. Ekşi, dünyanın birçok ülkesinde hava yolunda görev yapan uçuş mürettebatına alkol ve psikoaktif madde kullanımı konusunda denetim yapıldığını, Türkiye’de de bazı hava yolu şirketlerinin kendi uçuş ekibine bu maddelerle ilgili test uyguladığını söyledi.

ÜFLEMELİ CİHAZLAR KULLANILACAK

Hava yolu ve balon uçuşlarında görevli mürettebatın, alkol ve psikoaktif madde kullanıp kullanmadığı konusunda sivil otorite olarak bu yıl denetimlere başlayacaklarını ifada eden Ekşi, “Şu anda denetimlerde kullanmak üzere malzemeleri satın alıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafikte kullandığı üflemeli cihazlardan satın alıyoruz. Alkol ve uyuşturucu kullanımına yönelik. Öncelikle alkol denetimine başlayacağız, çünkü alkol denetimi daha kolay. Daha sonra psikoaktif dediğimiz uyuşturucu madde denetimlerine başlayacağız” diye konuştu.

DENETİM RASTGELE YAPILACAK

Konuyla ilgili talimatın şubat sonunda yayınlanacağını bildiren Ekşi, şunları kaydetti:
“Sivil otorite olarak bütün hava yolu şirketleri ile balon uçuşlarında görev yapan pilot ve hosteslere yönelik denetimlere, yaz döneminden önce başlayacağız. Biz sivil otorite olarak denetimleri rastgele, bazen ihbar üzerine gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken, uçuş ekibinde çalışan hiçbir personelin alkol kullanmayacağını, kurallara uygun hareket ettiklerini biliyoruz. Uçuş esnasında kurallara aykırı alkol kullanımı tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de yasak. Biz uçuş sırasında alkol ya da uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığını denetleyeceğiz. Buradan yanlış mesaj çıkmasın, biz alkolü yasaklamıyoruz.”

ESENBOĞA’DA DA BAŞLAYACAK

Ekşi, Türkiye’de hizmet veren tüm uçakların indiği İstanbul’daki Atatürk ve Sabiha Gökçen, Ankara’daki Esenboğa ve Antalya havalimanları ile Nevşehir’deki balon uçuşlarında görev alan uçuş ekiplerinin denetleneceğini ifade etti. Denetime itiraz eden personelin alkollü kabul edileceğini vurgulayan Ekşi, denetimlerin yolcuların görmeyeceği şekilde yapılacağını anlattı. Uçuş esnasında kurallara aykırı alkollü olduğu tespit edilen pilot veya kabin çalışanlarına, İdari Para Cezaları Yönetmeliğine göre ilk olarak 5 bin lira para cezası uygulanacağını bildiren Ekşi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün para cezası, idari yaptırım, belli süre uçuştan men, lisans iptali gibi cezalar verme yetkisine sahip olduğunu belirtti. Ekşi, denetim yapacak ekiplere söz konusu cihazların kullanımını öğrenmeleri için verilen eğitimlerin devam ettiğini söyledi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz