...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1974 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

HER DERDE DEVA BEYPAZARI TARHANASI

18 Aralık 2014 Tarihinde Yayınlandı 629 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»HER DERDE DEVA BEYPAZARI TARHANASI

Ne güzel bir kültürdür çorba… Ne güzel bir tat… Ne güzel bir şifa kaynağı… Özellikle kış aylarında sofraların baş tacı… Örneğin tarhana çorbası kalp kriziden kolon kanserine, obeziteden yüksek tansiyona kadar bir çok hastalığın azaltılmasında etkili…

TARHANA CORBASİ (3)Kökeni Orta Asya’dan gelen Türkler’e dayandığı söylense de tarhana kelimesi Farsça’dır. O dönemde her türlü yiyeceği kurutarak saklamaya çalışmışlar ve yoğurdun saklanması için de tarhana çorbasını bulmuşlardır. Önemli bölümü yoğurttan oluşan Tarhana çorbası besleyici olduğu kadar kuru toz şeklinde olduğu için uzun süre de saklanabilir. Türkiye’de tarhana çorbasının birçok türünü bulabilirsiniz. Türkiye’de Uşak, Denizli, Kahramanmaraş şehirlerinde ve ilçemiz Beypazarı’nda oldukça ünlüdür.

BİNLERCE YILLIK BESİN

Fermente yani mayalandırılmış ürünler insanoğlunun binlence yıldır besin kaynağı. Başlangıçta, süt, et ve sebzelerin uzun süre korunması amacıyla yapılan bu yöntemin sağlık üzerinde yararı çok. Bu yöntemle hazırlanan ürünlerden biri de tarhana. Tarhana; buğday unu, yoğurt, biber, tuz, soğan, domates, aroma verici bitkisel maddeler ve baharatlarla yoğrulan hamurun fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesi ile elde ediliyor.

HAZIRLARI DA AYNI

Türkiye’nin batı bölgelerinde, özellikle Rumeli geleneğinde ise tarhana çorbası; kese yoğurdu, un, domates, kuru soğan ve mutlaka tarhana otu, tuz, istenildiği kadar acı biber kullanılarak hazırlanır, başkaca katkı malzemesi kullanılmaz. Hazır çorbalar da geleneksel yöntemle yapılmış ev yapımı çorbaların içerdiği tüm bu besin öğelerini içermekle birlikte son derece hijyenik şartlarda, el değmeden, geleneksel kurutma yöntemi ile hiçbir koruyucu içermeden paketlenerek beğenimize sunulmaktadır.

HASTALIKTA SAĞLIKTA

Bir laktik asit fermantasyonu olan tarhana, bileşiminde yer alan maddelerin protein, vitamin ve mineral (özellikle B vitamini, kalsiyum, demir ve çinko) içeriği bakımından oldukça zengin bir besleyici değere sahip olması nedeniyle, özellikle TARHANA CORBASİ (2)bebek ve çocuk beslenmesinde oldukça önemli. Bebeklerde sindirim enzimleri yetersizdir, yaşlılarda ise sindirim enzimlerinin çalışması yavaşlamıştır. Bu nedenle tarhana bebekler ve yaşlılar için tüketimi özendirilmesi gereken, sindirimi kolay ve son derece besleyici bir gıdadır. Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan tarhana çorbası; besleyici, doyurucu ve tamamlayıcı bir besindir. Pişirilirken içine süt, nohut, mercimek, kıyma ve bazı sebzeler gibi besinler eklenerek besin değeri daha da yükseltilebilir. Tarhana içinde bulundurduğu çeşitli liflerden dolayı yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, fıemoroid ve damar hastalıklarının azaltılmasında etkilidir. Diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon ve obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde glisemik indeksinin beyaz ekmekten düşük olması ve doyurucu özelliğinin fazla olması nedeniyle özellikle şeker hastaları ve insülin direnci olanlar için çok önemli bir besindir. Yoğurt tüketemeyen kişiler ve bebeklerin beslenmesinde çok iyi bir alternatiftir. Ayrıca tahılların fermentasyonu sonucu oluşan tarhana probiyotik özellikte bir besindir ve bağırsak florasını korur.

ENFEKSİYONLARA KARŞI KORUR

Beypazarı Tarhanası Probiyotik özelliğinden ötürü iyi bir antioksidant olup kansersavar bir çorbadır. Bu özelliğinden ötürü kolon kanserine karşı savaşan önemli bir besindir. Gribal enfeksiyonlarda pişirilen tarhananın içine 1 çay kaşığı kadar zencefil (toz) ve bol nane eklenerek tüketilmesi hastalığın seyrini önemli derecede etkileyecektir. Geleneksel tarhana üretiminde, ürün güneş enerjisinden yararlanılarak kurutuluyor. Son yıllarda kadınların aktif iş hayatında rol almasına bağlı olarak hazır gıdalara duyulan gereksinim artmış ve bu hazır gıdalar arasına tarhana da katılmıştır. Ev yapımı çorbaların içerdiği tüm bu besin öğelerini içeren ve son derece hijyenik şartlarda, el değmeden, geleneksel kurutma yöntemi ile hiçbir koruyucu içermeden paketlenerek beğenimize sunulan hazır tarhana çorbası da teknolojinin bizlere verdiği çok özel bir armağan aslında. Bu nedenle zahmetli bir hazırlık aşamasından geçen tarhana çorbasını hiç çekinmeden hazır çorbalardan da tercih edebilirsiniz. Tarhana çorbasını özellikle kış aylarında soframızın baş tacı yapmayı ihmal etmemeli ve şifa kaynağı bu geleneksel çorbamıza sofralarımızda daha fazla yer vermeliyiz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika