...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA
[metaslider id="12862"]

İncelik Telkarinin Değerini Artırıyor

26 Haziran 2013 Tarihinde Yayınlandı 480 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Kültür Sanat»İncelik Telkarinin Değerini Artırıyor

beypazari telkarisiBeypazarı denildiğinde ilk akla gelen özelliklerden birisinin gümüş telkari işlemeciliği olduğunu söyleyen modacı Ahmet Özceyhan, “Tel ne kadar ince olursa takının değeri de o kadar artar” dedi.

Beypazarı ve Yöresi Şenlikleri’nde “Sine-i Telkeri Moda ve Tasarımları Defilesi” düzenleyen modacı Ahmet Özceyhan, “Beypazarı telkari örnekleri ve modelleri özellikle hem yerli hem de yabancı kadınların telkari sanatına karşı olan ilgilerini daha da arttıracaktır” dedi. Beypazarı denildiğinde ilk akla gelen özelliklerden birisinin gümüş telkari işlemeciliği olduğunu ifade eden Özceyhan, “Telkari sanatı gümüşün çeşitli aşama ve çalışmalardan geçmesinin ardından yapılan takı süslemeciliğidir. Tel ne kadar ince olursa takının değeri de o kadar artar” dedi.

ZARİF VE İŞLEVSEL

Hammaddesi gümüş ve altın olan takı sanatının Beypazarı ilçesinde yaygın olduğunu ifade eden Özceyhan, şunları söyledi:
“Bu sanatta altın pahallı olduğundan, ustalar genelde gümüşle bu işi sürdürüyor. Son derece zarif ve işlevsel şekilde icra edilen gümüş işlemeciliği, günümüze kadar ahilik kültürüyle ulaştı. Moda tasarımının vazgeçilmez parçaları haline gelmiş olan gümüş takı çeşitlerinde, kemer, kolye, iğne, başlık ve tılsım önemli bir yere sahip. Gümüş işlemeciliği sanatında kullanılan motifler, doğanın Türk-İslam düşüncesi ile yorumlanışını ve Türk zevkini aksettirmeyi amaçlıyor. Bizlerde, bu eşsiz sanatı kendi özgün tasarımızla bütünleştirip değerli halkımızın beğenisine sunmaktan onur duyuyoruz.”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika