...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2003 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ocak ayı ortalama konut satış fiyatları

27 Şubat 2019 Tarihinde Yayınlandı 1.753 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»Ocak ayı ortalama konut satış fiyatları

Ocak ayı ortalama konut satış fiyatları hakkında detaylı bilgi ve gayrimenkul sektörüne ilişkin son durum haberimizde

İnternet ve mobil teknolojilerin hayatımıza giriş yapması sonrasında pek çok farklı alandaki fiyat araştırmalarını internet üzerinden yapmaya başladık. Artık, evimize alacağımız meyve ve sebzeden tutun da ev eşyaları, elektronik eşyalar gibi her türlü ihtiyacımızı karşılayacak internet siteleri piyasada iş yapmaktadır. Bu internet siteleri üzerinden verdiğimiz siparişler sayesinde hem alışveriş işlemimiz kolay bir şekilde yapılabilmekte, hem de bu işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz.

İnsanların alışveriş alışkanlıklarının bu şekilde değişmesinden etkilenmeyen herhangi bir sektör bulunmamaktadır. Bu sektörlerden bir tanesi de gayrimenkul sektörüdür.

Gayrimenkul sektöründe işlem yapan tüm taraflar internet ve mobil teknolojilerin hayatımızda bu denli yer etmesi sonrasında alım-satım işlemlerini internet üzerinden yapmaya başlamışlardır. Elbette ki bu internet sitelerinin sayısı oldukça fazladır ve doğru evi bulmak için çok farklı siteler üzerinde araştırma yapılması gerekmektedir. Örneğin; Beypazarı ilçesinde doğru ev ilanına ulaşmak için araştırma yapılması gereken site sayısının onlara yaklaştığı olmaktadır.

Hal böyle olunca kiralamanın yanında özellikle konut almak isteyen kişilerin doğru evi bulmak için yaptığı aramalar çok fazla vakitlerini almaktadır. Bu zaman kaybı da elbette kimsenin hoşnut kalacağı bir şey değildir.

Bu problemi çözmek için Flatfy isimli internet sitesi ziyaret edilerek konut aramaları bu internet sitesi üzerinden yapılabilir. Flatfy internet sitesi üzerinden ev aramak hem çok kolaydır hem de sitede ülkemizdeki en popüler emlak ilan sitelerinin tamamındaki konut ilanları yer almaktadır. Bu ilanları tek bir sayfada kullanıcılarının erişimine açan Flatfy sayesinde bir bölge arama yaptığınız herhangi bir daire çeşidine ilişkin internetteki bütün emlak ilanlarını tek bir sayfada görebilecek ve aradığınız daireye ilişkin fikri hızlı bir şekilde edinebileceksiniz.

Flatfy tarafından sunulan hizmetlerden bir diğeri ise her ay yayınlanan ve Flatfy’ın veri tabanında yer alan verileri kullanarak hazırlanan ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin raporlardır. Bu raporlarda yer alan veriler; ülkemizin en büyük 10 şehrindeki konut fiyatlarına ilişkindir ve bahsettiğimiz gibi; aylık olarak güncellenmektedir.

Flatfy tarafından yayınlanan raporlardan sonuncusu geçtiğimiz günlerde Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatlarını ihtiva edecek şekilde yayınlandı. Şimdi dilerseniz, hep birlikte bu raporda yer alan bilgilere bir göz atalım.

Flatfy tarafından yayınlanan ilk raporumuz yukarıda yer alan ve daire tiplerine göre fiyatların ülkemizin en büyük 10 şehri ölçeğinde belirtildiği rapordur. Yukarıda yer alan raporda ülkemizin 5 farklı bölgesinde yer alan 10 en büyük şehre ilişkin ortalama satılık daire fiyatları, 1+1 daire tipinden 4+1 daire tipine kadar tüm daire tiplerinde ortaya konulmuştur. Raporda da göreceğiniz üzere; 1 room 1+1 daireyi belirtmektedir.

10 büyükşehir içerisinde genel olarak en ucuz olan büyükşehirler İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan büyükşehirlerimizdir. İç Anadolu’daki büyükşehirlerden 3 tanesi raporda yer almıştır. Bunlar; Ankara, Kayseri ve Konya şehirleridir. Bu şehirlerden Kayseri 2+1 satılık dairelerde en ucuz, Ankara satılık daireler ise 3+1 büyüklüğündeki dairelerde en ucuz büyükşehir olmuştur. Konya satılık dairelerde ise 4+1 dairede en ucuz büyükşehir olarak görülmektedir.

Her ne kadar Ankara, 3+1 satılık dairelerde en ucuz olsa da 2+1 satılık daire tipinde en ucuz büyükşehir olan Kayseri ile arasında 3.000 TL gibi cüzi bir miktar bulunmaktadır. Aslına bakılırsa, Ankara’ya 2+1 daire tipinde de en ucuz büyükşehir gözüyle bakılabilir. Benzer şekilde 4+1 daire tipinde de Ankara’daki fiyatların yüksek olduğu söylenemez.

Bununla birlikte; Ankara’nın yanında Konya şehrindeki fiyatlar da çok yüksek değildir. 1+1 ve 2+1 daire tiplerinde Kayseri’den bir ölçüde yüksek fiyatlara sahip olan Konya’da ev büyüklüğü arttıkça ortalama daire fiyatları da o ölçüde azalmaktadır. Aslına bakılırsa, Konya’da büyük dairelere ciddi bir talep olduğu söylenemez.

Nitekim, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan 3 büyükşehir arasında daire tiplerindeki en ciddi fiyat oynamaları ise Kayseri şehrinde meydana gelmektedir. Kayseri’de daire boyutu büyüdükçe daire fiyatı artmaktadır. 1+1 dairelerde 10 büyükşehir arasında en ucuz 2’nci büyükşehir olan Kayseri, 2+1 daire tipinde en ucuz büyükşehirdir. 3+1 dairelerde de benzer durumu ortaya koyan Kayseri’nin 4+1 daire tipinde ise fiyatları ciddi manada yükselmektedir. 4+1 daire fiyatları Kayseri’deki 1+1 daire fiyatlarının 4 katından fazla, 3+1 daire fiyatlarının ise 2 katından fazla olarak meydana gelmiştir.

Kayseri ile benzer durumda olan Gaziantep şehrinde de aynı neticeye erişilebilir. Gaziantep, 1+1 daire tipinde 10 büyükşehir içerisinde en ucuz büyükşehir iken, 4+1 daire tipinde ise en pahalı büyükşehir olarak karşımıza çıkmıştır.

Bu durumun bu şekilde ortaya çıkmasının en önemli sebebi ise ülkemizin doğu kesimlerine gidildikçe buralardaki oturma alışkanlıklarının değişmesidir. Ülkemizin doğu kesimlerindeki insanlar, daha büyük dairelerde oturmak isterler ve bu nedenle, bu bölgelerde daha büyük evlere olan talep daha fazladır.

Karşılaştırmalı daire fiyatları raporu

Flatfy internet sitesinin veri tabanındaki emlak ilanlarından yola çıkılarak hazırlanan raporların ikincisi ise yukarıda yer alan ve Ocak ayı fiyatları ile ondan bir önceki ay olan Aralık ayı ortalama daire fiyatlarının karşılaştırıldığı yukarıdaki sütun grafiği şeklindeki rapordur. Bu rapordaki turuncu sütunlar Ocak ayı fiyatlarını diğer sütunlar ise Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarını göstermektedir.

Raporda ilk olarak dikkatleri çeken husus; Aralık ayını temsil eden mavi sütunların, Ocak ayını temsil eden turuncu sütunlardan daha yüksek seviyede olmasıdır. Bu durum, Aralık ayından Ocak ayına gelindiğinde ortalama satılık daire fiyatları seviyesinin tüm büyükşehirlerimizde düştüğünü göstermektedir.

Fiyat düşüş seviyesinin en yüksek olduğu büyükşehirler

  • Bursa
  • İzmir
  • Antalya

Fiyat düşüşleri tüm büyükşehirlerde meydana gelmesine rağmen en fazla olduğu büyükşehirler sırasıyla yukarıda yer alan 3 şehirdir.

Fiyat düşüş seviyesinin en düşük olduğu büyükşehirler

  • Adana
  • Ankara
  • Mersin

Yine, fiyat düşüşleri her büyükşehirde meydana gelmesine rağmen yukarıdaki 3 büyükşehirde en düşük seviyede meydana gelmiştir.

Genele bakıldığında ise fiyatların en düşük olduğu büyükşehirlerin Ankara, Konya ve Kayseri olduğunu görüyoruz. Fiyatların en düşük olduğu 3 büyükşehrin tamamının İç Anadolu’da yer alan büyükşehirler olması ülkemizin emlak fiyatları ölçeğinde en ucuz bölgesinin İç Anadolu Bölgesi olduğunu ortaya koymaktadır.

Bunun yanında, 10 büyükşehre genel olarak baktığımızda en düşük fiyatların yanında en yüksek fiyatlara sahip olan 3 büyükşehrin ise sırasıyla İstanbul, İzmir ve Antalya olduğu görülmektedir. Bu 3 büyükşehirden İstanbul’un en pahalı olması olağan bir durumdur. Zira  İstanbul, ülkemizin en büyük ve en gelişmiş şehridir. İstanbul’un yanı sıra İzmir’in 2’nci en pahalı şehir olması da ülkemizin en büyük 2’nci şehri olmamasına rağmen ilginç bir durum olarak karşımıza çıkmıştır. Hatta ve hatta ülkemizin en büyük 2’nci şehri olan Ankara’nın bu tabloda kendine en ucuz emlak fiyatlarına sahip büyükşehir olarak yer bulması da ayrıca ilginç bir durum olarak görülmelidir.

Emlak yatırımlarını elbette ki sadece bu raporlara göre belirlemek doğru olmasa gerek. Ancak, Flatfy tarafından siz kıymetli kullanıcılarımıza sunulan bu raporlar üzerinden derli toplu bir bilgi edinmek emlak piyasasına ilişkin en azından bir bilgi ve ev satın alma noktasında da kolaylık sağlayacaktır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :