...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1942 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PERŞEMBENİN GELİŞİ – Ahmet Yıldırım

26 Eylül 2017 Tarihinde Yayınlandı 780 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»PERŞEMBENİN GELİŞİ – Ahmet Yıldırım

Barzani, hiç kimseyi, kimseleri dinlemeyip referandumu yaptı. Şaşırdık mı? Hayır! Bunun böyle olacağı belliydi. Öncelikle, öteden beri, ya da Atatürk’ten sonra uygulanan günübirlik, hiç değilse elli yıl / yüz yıl sonrasını hedeflemeyen dış politikalar buna neden oldu.

Evet, bunun böyle olacağı belliydi. Ne güzel söylemiş atalarımız, “Perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir.” diye. Aynen hikâyedeki gibi:

Küçücük evinde, yalnız yaşayan bir ihtiyarcık varmış. İhtiyar, her yıl kışa hazırlıksız yakalanır, hem yakacaksız hem de aç kalırmış. Bir gün Kış Baba’ya:

“Gelecek yıl, gelmeden bana haber ver de hazırlık yapayım,” demiş.

İlkbahar, yaz geçmiş. Sonbahar gelmiş. Ağaçlar yapraklarını dökmüş, göçmen kuşlar sıcak ülkelere gitmiş, yağmurlar çoğalmış, soğuk rüzgârlar esmiş. Ama ihtiyar oralı olmamış. Kışa hazırlanmadan, “Nerde çalgı, orda kavgı.”[1] yaşamına devam etmiş.

İlk kar uzak dağlara yağmış. Rüzgâr daha soğuk esmiş. İhtiyar, yine aldırmamış. Bir gün bakmış ki, kar kapıda! Evinin penceresine kadar yükselen karlara seslenmiş:

“Kış Baba! Hani gelmeden önce haber verecektin?”

Kış Baba,

“Yağmur olup yağdım, rüzgâr olup soğuk soğuk estim, göçmen kuşları sıcak ülkelere uğurladım. Sonra da kar olup dağlara yağdım. Daha sana nasıl haber vereyim?” demiş.

Şimdi, kısaca yakın geçmişimize bakalım, yaşananlar, yukarıdaki hikâyeyle nasıl da örtüşüyor:

1991 yılında, görünüşte sivilleri Saddam’dan korumak için kurulan; ama asıl işlevi Kuzey Irak’ta yeni bir devletin oluşumuna katkı ve PKK’ya destek sağlamak olan Çekiç Güç’e karşı çıkmamamız. Karşı çıkmak şöyle dursun, kendi ayağımıza kurşun sıkarcasına, oluşumun içinde yer almamız.

5 Mart 2003’te, Barzani’nin Washington Post’a, Irak Kürdistan’ını Türkiye’den koruyun ilanı vermesi.

Barzani’nin babası, Molla Mustafa Barzani’nin, ta 1966’da “Kürdistan haritasını dünya milletlerine kabul ettireceğiz. Irak’tan sonra ikinci mücadele cephemiz Türkiye olacaktır.” demesi.

[1] Nerde çalgı, orda kavgı: Beypazarı ağzında, eğlenceden başka bir şey düşünmeme, gününü gün etme.

Türkiye’nin, “Türk askeri Irak’a girerse karşısında Amerikan askerini bulur.” diye tehdit edilmesi. Dahası, Iraklı Kürtlerin kendi bayrakları ve paraları var. Kürtlerle iyi geçinmek Türkiye’nin stratejik çıkarınadır, denilmesi.[2]

Saddam’ın devrilmesinden sonra, Kerkük tapu kayıtlarının yakılması ve nüfus yapısının Kürt göçleriyle değiştirilmesi… Bir zamanlar %70’i bulan Türkmen nüfusunun, şimdilerde %30 olduğu söyleniyor.

4 Temmuz 2003 günü, Süleymaniye’de Türk Özel Kuvvetleri bürosuna yapılan baskınla, askerlerimizin başına çuval geçirilerek esir alınması ve bizim bu menfur olaya, “Ne notası, müzik notası mı?” anlayışıyla yaklaşmamız. Üstelik daha sonra da Mehmetçiğin başına çuval geçiren küstah ABD’li General Odierno’nun hiçbir şey olmamış gibi Türkiye’ye kabul edilip ağırlanması.

Barzani’nin gerek Amerika, gerekse Türkiye tarafından defalarca Kürdistan Hükümet Başkanı muamelesi görmesi. Dahası, bir kongrede, “Türkiye seninle gurur duyuyor!” nidalarıyla alkışlanması.

Yine küstah Barzani’nin, yollarına kırmızı halılar serilerek karşılanması ve Diyarbakır Meydanı’nın sevinç gözyaşları eşliğinde, megri megri çığlıklarıyla inletilmesi…

Türkiye’nin Kuzey Irak’a yaptığı yardımlar… Binden fazla Türk şirketinin Kuzey Irak’ı kalkındırarak ihya etmesi…

Bütün bunlar, Kuzey Irak’ta yeni bir devletin kurulmakta olduğunu, referandumun yapılacağını gözümüze sokarcasına bize anlatmadı mı?

Heyhat, Kuzey Irak deyince Kerkük gelir benim aklıma, Kerkük denilince de yüreğimi yakıp kavuran şu dizeler:

Kerkük’üm fener Kerkük,

Mum kimin yanar Kerkük,

Yağ yandı fitil kaldı,

Korkaram söner Kerkük!

Şimdi ne olacak?

Mesele, Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür.

Sözü edilen bütün yaptırımlar uygulansın ama yetmez.

Yetmez!

Şimdi yapılması gereken, “Bir Gece Ansızın Gelebilirim” sözünün yerine getirilmesidir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bedava Bonus Veren Bahis Siteleri|haberler | resim yükle | resim yükle
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika