...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 1961 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SON YEMENİCİLER DİRENİYOR

31 Aralık 2015 Tarihinde Yayınlandı 874 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»SON YEMENİCİLER DİRENİYOR

beypazari son yemencililer (Large)Tarih kadar eski bir ayakkabı olan yemeni,unutulmaya yüz tutuyor.Babadan oğula geçen ve Türkiye’de sayılı kişilerin emek verdiği bir meslek daha bitme noktasında…

Beypazarı’nda yıllardır yemenicilik yapan ve zor şartlarda bu mesleği sürdürdüğünü belirten Durmuş Kaya destek olmazsa bu işi daha fazla sürdüremeyeceklerini ifade ediyor. Bağkur Emeklisi Durmuş Kaya yanında kendisine yardım eden, 75 yaşındaki Zeki Akoğlu ile birlikte her sabah dükkanını açıyor. Baba mesleği olan ve Türkiye’de yok olma noktasına gelen eski adı ile çarık, yeni adı ile de yemeni dikimini yıllardır sürdüren Durmuş Kaya, artık bu mesleğin de bitme noktasına geldiğini ve dolarla borçlanarak malzeme aldıklarını belirtiyor.

Yapımı zahmetli olan yemenileri günümüzde sadece folklor ekipleri kullanırken, evine süs eşyası olarak ta almak isteyenler tercih ediyor. Yemenilerin yapımında kullanılan ve gön ismi verilen derinin ayak terlemesi ve mantar yapmadığını, sağlamlık ve sağlık bakımından da eskiden çok tercih edildiği belirtiliyor.

Yemenici Durmuş Kaya “Geçmişin gündelik ayakkabısı olan yemeniler artık turistik eşya niyetine satılıyor ama aslında en kullanışlı ve sağlıklı ayakkabı çeşidi bunlar. Yemeni esas olarak gön ve yüz olmak üzere iki kısımdan oluşur. Manda ve sığır derisinden yapılan gön, yere gelen kısımdır ve bunun üzerinde dana derisinden yapılmış taban kayışı bulunur. Yüz ise sırt ile birbirine birleştirilmiş ve çirişle yapıştırılmış sahtiyan ve meşinden yapılır. Bulunduğumuz imaret meydanında el sanatları dükkanlarımız var ancak turistler rağbet göstermiyor. Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan bize destek sözü verdi. Belediye olarak siparişte verdiler. Sipariş olmazsa dükkanda satış yaptığımız yok. Destek olmazsa da bu işi sürdüremeyecek ve dükkanı kapatacağız. Bu meslekte çırakta yetişmiyor, son ustaları bizleriz” diyor.

Kaya Güneş – İHA

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bahis Siteleri| haberler|
error: HABERLERİMİZİN KOPYALANMASI YASAKTIR !

beypazarı haber

beypazarı gündem

beypazarı

beypazarı sondakika