...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKİYE’DEKİ EVLERİ BEYPAZARI

27 Mart 2019 Tarihinde Yayınlandı 3.367 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»TÜRKİYE’DEKİ EVLERİ BEYPAZARI

Afrika’dan Avrupa’ya uzanan göç yollarında birçok tehditle yüzleşen ve Türkiye’deki evleri Beypazarı olan küçük akbabalar için, üç kıtadan 14 ülke beraber çalışmaya başladı.

Küçük akbabalar korunması için acil önlem alınması gereken canlılar listesinde üst sıralarda yer alıyor. Türkiye, barındırdığı küçük akbabalar ile türün Avrupa’daki en geniş popülasyonlardan birine sahip. Doğa Derneği 2005 yılında başlattığı çalışmalarıyla Beypazarı ve Kirmir Vadisi’nin, küçük akbabaların oldukça büyük bir popülasyonunu barındırdığını belirledi. Dernek 2010 yılında, Bulgaristan’daki BirdLife ortağıyla birlikte Beypazarı’ndaki küçük akbaba popülasyonunun ilk envanterini oluşturmak üzere proje başlatmıştı.

BEYPAZARI’NDA SAHİPSİZ KALDILAR

Küçük Akbabalar en önemli beslenme alanı olan çöplüğün kapatılması sonrası açlıkla burun buruna geldi. Beypazarı’nda önemli çalışmaları ve turizme katkıları olan Doğa Derneği ise, kendilerine tahsis edilen Beypazarı Kültür Evi Müzesi karşısındaki yerlerinden edilince, nesli tükenmekte olan küçük akbabalar sahipsiz kaldı.

ÜÇ KITADAN 14 ÜLKE BERABER ÇALIŞIYOR

Her sene Afrika’dan Avrupa’ya uzanan göç yollarında birçok tehditle yüzleşen nesli küresel ölçekte tehlike altındaki küçük akbabalar için üç kıtadan 14 ülke beraber çalışmaya başladı. Uzmanlar son otuz yılda nüfusu yüzde 80’a yakın oranda azalan küçük akbabaların birçoğunun göç sırasında hayatını kaybettiğini belirterek, bu durumun önüne geçilmezse nesillerinin tamamen yok olabileceği uyarısında bulunuyor.

Her yıl küçük akbabaların da arasında olduğu milyonlarca göçmen kuş, kışlama ve yuvalama alanları arasında binlerce kilometrelik zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta birçok kuş insan kaynaklı tehditler yüzünden hayatını kaybediyor.

Bu sorunların önüne geçmek için bir araya gelen üç kıtadan on dört ülkenin uzmanları, küçük akbabaların ve göç yollarının korunması için beraber çalışıyor. Tüm dünyadaki küçük akbaba nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini barındıran ve bu önemli göç yolunun tam ortasında bulunan Türkiye’ye önemli bir rol düşüyor.

Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan küçük akbabalara yönelik tehditlerin başında kurtları ve diğer memelileri zehirlemek için bırakılan zehirli yemler geliyor. Her yıl onlarca kuş bu zehirli yemleri yiyerek hayatını kaybediyor. Küçük akbabalar için bir diğer önemli sorun ise elektrik çarpması. Yalıtımsız elektrik tellerine çarpan kuşlar yüksek elektrik akımı yüzünden ölüyor. Bunun dışında yoğun tarım uygulamaları yüzünden yaşam ve dinlenme alanlarının kaybı ve kullanılan zirai zehirler, küçük akbabaları ve bölgede yaşayan birçok canlının yaşamını tehdit ediyor.

Amaç, 3 kıtada güvenli bir şekilde yaşatmak!

Eylül 2017’de Doğa Derneği’nin Beypazarı’nda düzenlediği ve küçük akbabaların göç yolu üzerindeki dokuz ülkeden 34 uzmanın katıldığı toplantıyla “Küçük Akbabaların ve Göç Yollarının Korunması İçin Uluslararası İşbirliği“ projesi başlatılmıştı.

Projenin ana koordinasyonunu yürüten Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği adına konuşan LIFE Proje Yöneticisi Stoyan Nikolov, “Dünyada bu konuda devam eden en önemli işbirliği olan bu proje, küçük akbabaların zehirlenmesine yol açan kimyasalların kullanımının durdurulması, zehirli yemlerin bulunup kaldırılması, küçük akbabaların zehirlenmesine yol açan veteriner ilaçlarının kullanımının azaltılması, elektrik çarpması sonucu oluşan ölümlerin önüne geçilmesi ve küçük akbabaların avlanmasının önlenmesi için yerel kapasitenin arttırılması gibi faaliyetleri içeriyor. Amacımız küçük akbabaların üç kıtada da güvenli bir şekilde yaşamasını sağlamak.” dedi.

Küçük akbabaların korunması için yapılan çalışmalara 2015 yılından bu yana önce Beypazarı’nda, günümüzde ise Mersin’de destek olduklarını belirten Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu ise, “Akbaba ölümlerinin önüne geçebilmek için Türkiye’de kuşların dinlenme ve yavrulama alanlarından yaşayan, vaktinin çoğunu arazide geçiren çobanlardan oluşan bir ağ kuruluyor. Böylelikle yaşanan sorunların bizzat yöre insanından detaylı, hızlı bir şekilde öğrenilmesi ve bu sorunlara müdahale edilmesi hedefleniyor.” dedi.

Türkiye, küçük akbabaların en önemli yaşam alanlarından birisi

Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç da, “Küçük akbabalar bu sene de kışı geçirmek için gittikleri Afrika’dan, yuvalama alanlarına doğru yolculuklarına başladı. Bu yolculukta Türkiye, küçük akbabalarının dünyadaki en büyük üreme popülasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Tüm dünyadaki küçük akbaba nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin ürediği Türkiye, küçük akbabalar için yeryüzündeki en önemli yaşam alanlarından birisi. Ne yazık ki Avrupa ve Balkanlar’daki birçok küçük akbaba kolonisi tamamen yok olmuş durumda. Aynı olumsuz sonucun Türkiye’de de yaşanmaması için kurduğumuz ortaklıklarla yaşadığımız dünyanın ayrılmaz bir parçası olan kuşların korunması için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz