...
-

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 2005 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yol Değil Sanki Tarih Kitabı

24 Şubat 2014 Tarihinde Yayınlandı 297 Kez Okundu
Ana Sayfa » Haberler»Güncel Haberler»Yol Değil Sanki Tarih Kitabı

ankaralı sürücülerSalı günü açılacak olan 1071 Malazgirt Bulvarı, Ankaralı sürücülerin trafik ezberi bozulacak. Bulvarda yapılan alt geçit ve köprülere de ‘1071 Malazgirt’ ismine uygun şekilde, Anadolu Selçuklu Devleti ile Büyük Selçuklu Devleti hükümdarlarının isimleri verildi.

Ankara Hürriyet, yapımı eylem ve tartışmalara sahne olan, ODTÜ’den geçerek Konya Yolu ile Anadolu Bulvarı’nı birbirine bağlayan 1071 Malazgirt Bulvarı’nı fotoğrafladı. 25 Ocak Salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle hizmete girecek 1071 Malazgirt Bulvarı ile birlikte, Ankaralı sürücülerin trafikteki ezberi de değişecek. 1071 Malazgirt Bulvarı üzerinde yapılan 3 alt geçit, 5 köprü ve 1 yaya üst geçidin de isimleri kesinleşti. Karara göre ODTÜ A1 kapısı girişindeki köprüye Sultan Alparslan Köprüsü, devamındaki U alt geçidine Sultan Alparslan Altgeçidi, ODTÜ A4 kapısına yapılan yaya üst geçidi İzzettin Keykavus Yaya Üstgeçidi, ODTÜ A4 kapısına yakın olan köprüye Alaeddin Keykubat Köprüsü, daha sonrasında yapılan altgeçide 1. Kılıçarslan Altgeçidi, 1506. Cadde’de yapılan köprüye 2. Kılıçarslan Köprüsü, Dışişleri Bakanlığı Köprüsü’ne 1. Gıyaseddin Keyhüsrev Köprüsü, Fen Lisesi Kavşağı’na yapılan köprüye ise Melikşah Köprüsü ismi verildi. Yeni yol üzerinde yapılan isimlendirmenin, Türklerin 1071 yılında Anadolu topraklarına giriş yaptığı Malazgirt Savaşı’na atıfta bulunduğu öğrenildi. Başkent’te 1071 Malazgirt Bulvarı ismi verilen yol da Anadolu Bulvarı’na çıkıyor.
Bulvarın hizmete girmesinin ardından trafikte değişek olan güzergahlar ise şöyle:

SULTAN ALPARSLAN ALTGEÇİDİN’DEN U DÖNÜŞÜ

1071 Malazgirt Bulvarı’nın hizmete girmesi ile birlikte Ankaralı sürücüler de eski alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalacak. Daha önce Anadolu Bulvarı’ndan Eskişehir Yolu’na direkt dönen sürücüler artık yeni bulvara giriş yapıp, 200 metre ileriye inşa edilen Sultan Alparslan Altgeçidi’ni kullanarak Eskişehir Yolu’na çıkacak. ODTÜ A1 kapısından çıkan sürücüler ise Sultan Alparslan Köprüsü’nün yanındaki yoldan yeni bulvara girebilecek ya da altgeçidi kullanarak tekrar Eskişehir Yolu’na çıkış yapacak.

ESKİŞEHİR YOLU VE ÇUKURAMBAR’A BY-PASS

Yeni bulvar sayesinde Eskişehir Yolu ve Konya Yolu’ndaki trafik yükünün de azaltılması hedefleniyor. Önceden Bilkent ya da Anadolu Bulvarı istikametinden gelen araçlar Eskişehir Yolu’nu kullanarak Konya Yolu’na ulaşabiliyordu. Yeni bulvar sayesinde Bilkent istikametinden gelen araçlar ODTÜ girişindeki Sultan Alparslan Köprüsü’nü kullanarak, Çukurambar’a giriş yapmadan Konya Yolu, Çiğdem Mahallesi, 100. Yıl Mahallesi ve ODTÜ A4 kapısına gidebilecek.

YENİ KÖPRÜLER YENİ ALT GEÇİTLER

Bulvarın devamında inşa edilen köprü ve alt geçitler de 100. Yıl, Karakusunlar, Çiğdem ve Çukurambar mahallelerinin trafik akışını değiştirecek. Karakusunlar Mahallesi 1505. Cadde’yi 1545/1. Sokak’a bağlayan alt geçit ve Çankaya İşçi Blokları Mahallesi 1506. Cadde üzerinde yapılan Alaeddin Keykubat Köprüsü’nün de trafiğe katkı sağlaması hedefleniyor. 1071 Malazgirt Bulvarı ile Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi kesişiminde yapılan Muhsin Yazıcıoğlu Altgeçidi sayesinde de bölgede yoğunluğun azaltılması amaçlanırken, İşçi Blokları Mahallesi 1506. Cadde Köprüsü sonrasında yapılan Dışişleri Bakanlığı Köprüsü’nün mahalleler arasındaki bağlantıyı sağlayacak.

MELİKŞAH KÖPRÜSÜ’NDEN CEVİZLİDERE’YE GEÇİLECEK

1071 Malazgirt Bulvarı’ndan Konya Yolu ve Cevizlidere Mahallesi’ne geçiş yapmak isteyen sürücüler Fen Lisesi Kavşağı’nın üstüne inşa edilen Melikşah Köprüsü’nü kullanacak. Köprü sayesinde Cevizlidere Mahallesi veya Dikmen yönünden gelen sürücüler, Konya ve Eskişehir yollarındaki trafiğe takılmadan 1071 Malazgirt Bulvarı’nı kullanarak Anadolu Bulvarı’na geçiş yapabilecek.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :